czwartek, 17 marca 2011

Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć?


P Zmuda 13.02.2011, czytano 43 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Przyczyny zaparć bywają różne. W zależności jakie jest podłoże ich występowania, mogą być mniej lub bardziej charakterystyczne. Jedne będą regularne inne tylko chwilowe.
 O zaparciach mówi się dziś, jako o chorobie cywilizacyjnej. Dotyka niemal wszystkich. Większość z nas przecież od czasu do czasu ma problem z normalnym wypróżnieniem się. Nie jest to jednak nic niepokojącego. Najczęściej jest to raczej wynik złego odżywiania się, niż poważnej choroby jelit. Oczywiście osoby, które często dotykają zaparcia, muszą liczyć się z tym, że może to doprowadzić do o wiele poważniejszych schorzeń. Przyczyn zaparć może być naprawdę wiele. Poza najbardziej oczywistą nieprawidłową dietą, jest także cały szereg, które nie dotyczą tylko i wyłącznie naszych narządów, ale mają swoje źródło w psychice. Wpływ na to w równym stopniu może mieć niewłaściwe jedzenie, ale też prowadzenie siedzącego trybu życia. A jeśli do tego dochodzi stres- zaparcia niemal murowane.
Charakterystyczne są także zaparcia nawykowe. Przyczyny ich wysterowania są  trochę inne, ale również to my jesteśmy winni ich pojawianiu się. Świadome nie reagowanie na potrzebę organizmu i powstrzymywanie się od oddania stolca, sprzyja kolejnym zaparciom. Człowiek bowiem musi przyzwyczaić swoje ciało do pewnej regularności i znaleźć czas na to, by zwyczajnie się załatwić. Najlepsze dla organizmu są godziny poranne. Niestety nie wszyscy mają wówczas czas na pójście do toalety. A takie ciągłe powstrzymywanie, może mieć poważne konsekwencje. Oczywiście zaparcia mają swoje przyczyny także w wielu poważnych chorobach. Przyjmowanie pewnych określonych leków, także sprzyja ich występowaniu. Dlatego, choć jest to bardzo wstydliwa dolegliwość, należy przełamać się i udać po poradę do specjalisty.
www.artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz